Jaká jsou rizika online půjčky?

Uvažujete o využití online půjčky a přemýšlíte, jaká s ní mohou být spojena rizika? V první řadě důkladně zvažte, zda je rychlá půjčka opravdu jediným možným řešením ve vaší situaci. V každém případě ji totiž budete muset vrátit buď rychle nebo sice po malých splátkách, ale přeplatíte i několikanásobek půjčené částky. Dojdete-li k závěru, že čerpání online půjčky je skutečně jediná možnost, jak vyřešit nečekanné finanční výdaje a zároveň jste si jistí, že budete schopni půčku splácet, přečtěte si v našem článku tady na Hyperbole, jaká mohou být rizka.

Na výběr je v první řadě buď bankovní půjčka nebo nebankovní půjčka. Nebankovní půjčka má vždy méně nároků na klienta. Nebankovní instituce často půjčí úplně každému bez ohledu na jeho schopnosti splácet, neověřují si vaše zaměstnání či jiné příjmy. U nebankovní půjčky si ale vždy dejte pozor, zda jste si přečetli opravdu všechny informace, občas bývají všeobecné podmínky skryté pod nenápadným odkazem, u kterého zaškrtáváme souhlas s nimi nebo už je dokonce zaškrtnutý předem, ale pro jejich přečtení musíme ještě kliknout přímo na odkaz, který otevře často velmi dlouhý text. Přečtěte si ho až do konce, pokud něčemu nerozumíte, raději se zeptejte. Pište dotazy e-mailem, ať máte odpověď k dispozici také písemně. Pokud se chystáte do společnosti poskytující půčku telefonovat, ověřte si, zda se nejedná o placené číslo. Solidní společnosti mají bezplatnou linku s předvolbou 800 nebo možnost uvést na jejich webu své číslo pro zpětné zavolání. Pokud je jediný možný kontakt přes placenou linku, jedná se o podvodníky, kterým rozhodně nevolejte a online půjčku hledejte jinde. Stejný pozor si dejte u sms půjčky, pokud by se měla smska posílat na placenou linku, v žádném případě to nedělejte.

Ze zákona je každá společnost u online půjčky povinna uvádět také tzv. RPSN (roční procentní sazba nákladů), což je skutečný úrok včetně všech poplatků, který zaplatíte každý rok z půjčené částky. Tento úrok může být vyšší než ten, kterým vás k internetové půjčce společnost láká v reklamě či na hlavní stránce jejich webu. Základní úrok se totiž může výrazně navýšit různými poplatky za poskytnutí či vedení půjčky, připsání splátky a podobně. Vždy se tedy řiďte pouze údajem RPSN. Také si zjistěte možnosti předčasného splacení, některé společnosti jej totiž nabízejí bez dalších poplatků a jiné si za předčasné splacení účtují obrovské poplatky.

Určitě se vyhněte internetové půjčce, u které po vás požadují vratnou zálohu. Je to jeden z nejčastější podvodů na internetu. Zálohu zpět už nikdy nedostanete a na získání online půjčky v tomto případě také zapomeňte. Pokud vám chce někdo poskytnout půjčku, je nesmysl, abyste mu napřed půjčovali peníze vy. Dále si dejte pozor na tzv. rozhodčí doložku. Jedná se o to, že případný spor ohledně splácení nebude řešit soud, ale rozhodce, který pracuje pro společnost a rozhoduje v jejím zájmu a ne ve vašem.

Je-li k poskytnutí úvěru vyžadováno pojištění, dobře si přečtěte o jaké pojištění se jedná a kolik stojí. Takové pojištění by totiž nakonec mohlo stát mnohem více než celá nebankovní půjčka a často je dokonce nenápadně vyžadováno uzavření pojištění, které není jen pojištěním schopnosti splácet internetovou půjčku, ale životním pojištěním, které pak lze jen obtížně nebo za velmi nevýhodných podmínek ukončit. 

Přejít nahoru