Jak se zbavit chrápání?

Chrápání ve spánku je způsobováno průchodem nadechovaného a vydechovaného vzduchu zúženými místy v horních cestách dýchacích. Během pohybu vzduchu v těchto místech dochází k rezonování stěn, patra nebo čípku. Chrápání samo o sobě nijak neohrožuje naše zdraví. Na druhou stranu se ovšem jedná o významný problém, protože vydávaný zvuk může být velmi nepříjemný až nesnesitelný například pro partnera, který leží vedle nás a rád by se také vyspal. Z lékařské hlediska je chrápání chápáno jako kosmetická vada. V některých případech bohužel může být chrápání spojenou ještě s další závažnější poruchou. Jedná se o takzvaný spánkový apnoický syndrom. V tomto případě se dýchací cesty na několik sekund nebo dokonce minut uzavřou a postižený v této době přestává dýchat. V důsledku toho nedochází k okysličování mozku a hrozí tak jeho vážné poškození. Tento problém je nutné od “pouhého” chrápání oddělit a vnímat jej mnohem vážněji. Jaké jsou tedy vlastně možnosti zbavit se chrápání a do jisté míry i případného apnoického syndromu?

Na začátek je nutno se zmínit o relativně jednoduchých věcech, které bychom měli být schopni udělat, abychom se chrápání zbavili. V první řadě, pokud nechceme chrápat, určitě bychom neměli před spaním pít alkohol. Stejně tak bychom před spáním neměli brát prášky na spaní. Chrápání je také často způsobováno nadváhou a to i poměrně malou. Rozhodně tedy pomůže, když se nám podaří zredukovat váhu. V případě, že chrápeme jen v poloze na zádech, můžeme se této poloze při spánku vyhnout například tím, že si přišijeme do pyžama do oblasti zad míček. Zkusit můžeme také sprej proti chrápání, který je běžně dostupný v lékárnách.

Nepomůže-li nám žádná z uvedených rad, zbývá už jen laserová operace. Během této operace je rozšířen prostor v hltanu, kde vzniká nepříjemný zvuk chrápání. Takovéto operace jsou velmi úspěšně prováděny už od osmdesátých let minulého století a za tu dobu byly vyvinuty různé techniky ke zmenšení objemu a vyztužení měkkého patra. Zcela dokonalý efekt mají tyto operace u 85% případů. Ve zbývajících 15% bohužel není chrápání zcela odstraněno, protože zvuk chrápání je vytvářen jinde než na měkkém patře. Výhodou laserové operace je, že pacient může odejít už hodinu po operaci a v následujících dnech může normálně pracovat. Nevýhodou jsou bolesti při polykání a mluvení, které se projevují v prvních dnech, kdy se operované místo postupně hojí. Nutno dodat, že případnou operaci pro odstranění chrápání nám zdravotní pojišťovna nezaplatí a její cena se pohybuje od 10.000 korun.

Přejít nahoru